Home
About T293
Organisation
Competition
 - 2018
 - 2018 YOG
 - 2017
 - 2016
 - 2015
 - 2014
 - 2013
 - 2012
 - 2011
 - 2010
 - 2009
 - 2008
 - 2007 Worlds
 - 2006 Worlds
 - Champions
 - Champions Plus
Rules & Regs
Equipment
Tips & Tricks
News Archive
Links & Contacts
Pics & Vids
T293 Plus
Competition/Champions

2016 –Torbole, Italy

Boys u/17

Girls u/17

Tom GARANDEAU (FRA)

Leonidas TSORTANIDIS (GRE)

Fabien PIANAZZA (FRA)

Giorgia SPECIALE (ITA)

Enrica SCHIRRU (ITA)

Aikaterini DIVARI (GRE)

Boys u/15

Girls u/15

Mathis GHIO (FRA)

Eyal ZROR (ISR)

Finn HAWKINS (GBR)

Mak Cheuk WING (HKG)

Mathilde GARANDEAU (FRA)

Linoy GEVA (ISR)

2015 – Cagliari, Italy

Boys u/17

Girls u/17

Yoav COHEN (ISR)

Tom ARNOUX (FRA)

Fernando LAMADRID TREUBA (ESP)

Katy SPYCHAKOV (ISR)

Giorgia SPECIALE (ITA)

Enrica SCHIRRU (ITA)

Boys u/15

Girls u/15

Leonidas TSORTANIDIS (GRE)

Yun POULIQUEN (FRA)

Fabien PIANAZZA (FRA)

Heloise MACQUAERT (FRA)

Enora TANNE (FRA)

Dana BEKMURATOVA (RUS)

2014 – Brest, France

Boys u/17

Girls u/17

Carlo CIABATTI (ITA)

Tom MONNET (FRA)

Yoav COHEN (ISR)

Lucy PIANAZZA (FRA)

Katy SPYCHAKOV (ISR)

Mariam SEKHPOSYAN (RUS)

Boys u/15

Girls u/15

Tom ARNOUX (FRA)

Lior KAMIL (ISR)

Itai KAFRI (ISR)

Giorgia SPECIALE (ITA)

Shira BEN BENISTI (ISR)

Natalia ARAPOGLOU (GRE)

2013 – Sopot, Poland

Boys u/17

Girls u/17

Ofek ELMELEH (ISR)

Rafeek KIKABHOY (HKG)

Mikita TSIRKUN (BLR)

Stefania ELFUTINA (RUS)

Kwan Ching MA (HKG)

Emma Wilson (GBR)

Boys u/15

Girls u/15

Yoav COHEN (ISR)

Tom MONNET (FRA)

Tom ARNOUX (FRA)

Giorgia SPECIALE (ITA)

Katy SPYCHAKOV (ISR)

Oceane MONTAUT (FRA)

2012 – Medemblik, Netherlands

Boys u/17

Girls u/17

Antonio BONET (FRA)

Tomer BLUM (ISR)

Michele CITTADINI (ITA)

Marta MAGGETTI (ITA)
Hadar HELLER (ISR)

Elena VANNA (ITA)

Boys u/15

Girls u/15

Tom MONNET (FRA)
Antonino CANGEMI (ITA)

Francisco SAUBIDET (ARG)

Lucine BOSSARD (FRA)

Giorgia SPECIALE (ITA)

Giulia ALAGNA (ITA)

2011 – San Francisco, USA

Boys u/17

Girls u/17

Kieran MARTIN (GBR)

Adam PURCELL (GBR)

Bell BAZ (ISR)

Saskia SILLS (GBR)
Marion LEPERT (USA)

Imogen SILLS (GBR)

Boys u/15

Girls u/15

Mattia ONALI (ITA)

Artiom JAVADAV (BLR)

Mikita TSIRKUN (BLR)

Emma WILSON (GBR)

Shai BLANK (ISR)

Emily HALL (GBR)

2010 – Martigues, France

Boys u/17

Girls u/17

Gael COUSIN (FRA)

Maxime LABAT (FRA)
Chun Leung CHENG (HKG)

Neomi COHEN (ISR)
Atar YUVAL (ISR)
Veronica FANCIULLI (ITA)

Boys u/15

Girls u/15

Andrey ZAGAYNOV (RUS)

Tomer BLUM (ISR)
Michele CITTADINI (ITA)

Marta MAGGETTI (ITA)
Emma LABOURNE (GBR)
Hadar HELLER (ISR)

2009 – Weymouth, England

Boys u/17

Girls u/17

Samuel SILLS (GBR)

Mateo SANZ LANZ (ESP)

Louis GIARD (FRA)

Veronica FANCIULLI (ITA)

Cidane HUMEAU (FRA)

Hadas ZAGA (ISR)

Boys u/15

Girls u/15

Kieran MARTIN (GBR)

Albert CHAILLOT (FRA)

Adam PURCELL (GBR)

Saskia SILLS (GBR)

Imogen SILLS (GBR)

Marta MAGGETTI (ITA)

2008 - Sopot, Poland

Boys u/17

Girls u/17

Pawel TARNOWSKI (POL)

Samuel SILLS (GBR)

Omer SOFER (ISR)

Helene NOESMOEN (FRA)

Izzy HAMILTON (GBR)

Ofir HALEVY (ISR)

Boys u/15

Girls u/15

Martin OLMETA (FRA)

Jack PLUMMER (GBR)

Kieran MARTIN (GBR)

Catherine FOGLI (ITA)

Veronica FANCIULLI (ITA)

Lara LAGOA (ESP)

2007 - Formentera, Spain

Boys u/17

Girls u/17

Ali MASTERS (GBR)

Pawel TARNOWSKI (POL)

Mateusz HOPPE (POL)

Helene NOESMOEN (FRA)

Leonore BOSCH (FRA)

Sybille BOSCH (FRA)

Boys u/15

Girls u/15

Sam SILLS (GBR)

Marcin URBANOWICZ (POL)

Adrian JIMENEZ (ESP)

Caterina FARCHIONE (ITA)

Shani ROTTENBERG (ISR)

Lara LAGOA PATINO (ESP)

2006 - Marsala, Italy

Boys u/17

Girls u/17

Guido CARLI (ITA)
Alistair MASTERS (GBR)
Damien ROUSSEL (FRA)

Sybille BOSCH (FRA)
Martina FERRACANE (ITA)
Lior SHIMONI (ISR)

Boys u/15

Girls u/15

Davide LA VELA (ITA)
Adrian JIMENEZ (ESP)
Guy RAYMOND (ISR)

Ofir HALEVY (ISR)
Izzy HAMILTON (GBR)
Caterina FARCHIONE (ITA)

website content © International Windsurfing Association, design by AWNet Limited © Christopher Gibson