Home
About T293
Organisation
Competition
 - 2015
 - 2014
 - 2013
 - National Calendars
 - 2012
 - 2011
 - 2010
     .. YOG
     .. YOG Final
     .. Europeans
     .. Oceanics
     .. Asians
     .. Sth Americans
     .. Nth Americans
     .. Civitavecchia
     .. Team Racing
     .. Worlds
 - 2009
 - 2008
 - 2007 Worlds
 - 2006 Worlds
 - Champions
Rules & Regs
Equipment
Tips & Tricks
News Archive
Links & Contacts
Pics & Vids
Competition/2010/Civitavecchia

    
2010 CIVITAVECCHIA TECHNO 293
OPEN WINDSURFING REGATTA

and YOUTH OLYMPIC GAMES QUALIFICATION EVENT

Civitavecchia, Italy                  April 5th-10th 2010

An International Windsurfing Association sanctioned event

Mayan Rafic (ISR) first, Kieran Martin (GBR) second, Chun Leung (HKG) third position.

The three girls on the podium were only separated by one point each - Naomi Cohen (ISR) first; Audrey Yong Pei Lin (SIN) second, Veronica Fanciulli (ITA) third place.

Countries who qualified for the Youth Olympic Games at this regatta:
Boys : ESP, ITA, NED
Girls: ITA, BLR, HKG

EVENT WEBSITE 

Final Event Report in PDF

Photo Album

FINAL RESULTS AFTER 8

Boys

Sailed:8, Discards:1, To count:7, Entries:47, Scoring system:Appendix A

Rank

Division

HelmName

SailNo

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

Total

Nett

1st

94/95

Mayan Rafic

ISR900

1.0

2.0

7.0

(15.0)

5.0

2.0

1.0

1.0

34.0

19.0

2nd

94/95

Kieran Martin

GBR926

(10.0)

8.0

4.0

2.0

1.0

1.0

4.0

4.0

34.0

24.0

3rd

94/95

Chun Leung Cheng

HKG16

6.0

3.0

5.0

3.0

4.0

6.0

3.0

(11.0)

41.0

30.0

4th

94/95

Imry Katz

ISR972

(48.0 DNC)

5.0

8.0

10.0

2.0

4.0

2.0

2.0

81.0

33.0

5th

94/95

Artem Murashev

RUS054

2.0

1.0

18.0

9.0

13.0

7.0

(48.0 OCS)

3.0

101.0

53.0

6th

94/95

Vicente Castello

ESP21

8.0

9.0

11.0

(14.0)

11.0

3.0

7.0

6.0

69.0

55.0

7th

94/95

Daniele Benedetti

ITA60

4.0

4.0

(17.0)

7.0

7.0

5.0

13.0

17.0

74.0

57.0

8th

 

Mattia Camboni

ITA88

7.0

7.0

2.0

11.0

(18.0)

12.0

14.0

9.0

80.0

62.0

9th

94/95

Silvio Catalano

ITA28

3.0

6.0

(15.0)

12.0

12.0

8.0

8.0

14.0

78.0

63.0

10th

94/95

Chun Ting Lee

HKG25

13.0

(23.0)

9.0

4.0

8.0

11.0

12.0

12.0

92.0

69.0

11th

94/95

Adam Purcell

GBR651

15.0

17.0

13.0

6.0

(19.0)

13.0

5.0

8.0

96.0

77.0

12th

94/95

Manolo Pochiero

ITA97

11.0

10.0

(29.0)

21.0

15.0

9.0

6.0

10.0

111.0

82.0

13th

 

Artiom Javadav

BLR766

5.0

(48.0 OCS)

30.0

27.0

14.0

10.0

9.0

5.0

148.0

100.0

14th

94/95

Stuart Hards

GBR597

24.0

(30.0)

3.0

5.0

3.0

18.0

26.0

26.0

135.0

105.0

15th

94/95

Luca Matracia

ITA55

18.0

14.0

12.0

19.0

17.0

14.0

16.0

(20.0)

130.0

110.0

16th

94/95

Kiran Badloe

NED194

27.0

21.0

1.0

1.0

6.0

27.0

(48.0 OCS)

29.0

160.0

112.0

17th

94/95

Joe Bennett

GBR836

21.0

19.0

6.0

8.0

20.0

(25.0)

17.0

24.0

140.0

115.0

18th

94/95

Masimiliano Alfano

ITA53

(26.0)

18.0

10.0

24.0

10.0

16.0

18.0

19.0

141.0

115.0

19th

94/95

Robert Pellowski

POL191

17.0

16.0

16.0

13.0

23.0

(24.0)

23.0

16.0

148.0

124.0

20th

94/95

Alejandro Simo

ESP80

16.0

(37.0)

21.0

20.0

16.0

15.0

24.0

15.0

164.0

127.0

21st

94/95

Boris Minaev

RUS23

9.0

20.0

25.0

31.0

(48.0 OCS)

19.0

10.0

21.0

183.0

135.0

22nd

94/95

Tan Wei Jin Jeddy

SIN1

14.0

12.0

28.0

(48.0 OCS)

48.0 OCS

17.0

11.0

7.0

185.0

137.0

23rd

94/95

Jort Min

NED707

28.0

(38.0)

19.0

18.0

9.0

22.0

20.0

27.0

181.0

143.0

24th

94/95

Jun Ler Chuah

SIN3

12.0

22.0

38.0

(48.0 OCS)

27.0

26.0

15.0

18.0

206.0

158.0

25th

94/95

Damia Ferrer

ESP25

20.0

(36.0)

14.0

17.0

25.0

31.0

28.0

33.0

204.0

168.0

26th

94/95

Szymon Sobieszczyk

POL457

(48.0 OCS)

15.0

26.0

22.0

24.0

23.0

25.0

34.0

217.0

169.0

27th

94/95

Daniele Guzzone

ITA81

25.0

29.0

(34.0)

28.0

30.0

20.0

19.0

23.0

208.0

174.0

28th

 

Adam Golmont

POL39

(33.0)

11.0

31.0

23.0

28.0

30.0

27.0

25.0

208.0

175.0

29th

94/95

Andras Niki

HUN199

29.0

28.0

(33.0)

30.0

26.0

29.0

22.0

13.0

210.0

177.0

30th

94/95

Alvaro Rivera

ESP16

23.0

26.0

20.0

26.0

33.0

21.0

(48.0 OCS)

32.0

229.0

181.0

31st

94/95

Ronalds Kaups

LAT194

19.0

25.0

37.0

32.0

21.0

38.0

(48.0 OCS)

22.0

242.0

194.0

32nd

94/95

Vladyslav Burmystrenko

UKR33

31.0

32.0

(40.0)

16.0

31.0

28.0

29.0

28.0

235.0

195.0

33rd

94/95

Kristaps Keidans

LAT28

30.0

13.0

(39.0)

33.0

22.0

36.0

32.0

31.0

236.0

197.0

34th

94/95

Aleksander Tugaryev

UKR13

22.0

35.0

22.0

(40.0)

34.0

35.0

21.0

30.0

239.0

199.0

35th

94/95

Jordi Crespo

ESP26

34.0

(41.0)

23.0

25.0

29.0

37.0

38.0

38.0

265.0

224.0

36th

94/95

Nikita Rom

EST399

37.0

24.0

24.0

(39.0)

32.0

39.0

31.0

39.0

265.0

226.0

37th

94/95

Joris van Essen

NED1111

32.0

34.0

32.0

34.0

37.0

33.0

30.0

(43.0)

275.0

232.0

38th

94/95

Konrad Krause

POL477

36.0

48.0 DNE

27.0

35.0

35.0

34.0

35.0

(42.0)

292.0

250.0

39th

94/95

Omar Bouabdellah

ALG1

43.0

33.0

36.0

29.0

36.0

(44.0)

33.0

40.0

294.0

250.0

40th

94/95

Tolga Kagan Ozbenli

TUR111

38.0

31.0

42.0

41.0

(48.0 OCS)

41.0

37.0

35.0

313.0

265.0

41st

94/95

Ian Stokes

USA289

35.0

27.0

43.0

36.0

(48.0 OCS)

40.0

48.0 OCS

37.0

314.0

266.0

42nd

94/95

Matthjis van't Hoff

NED216

41.0

40.0

35.0

38.0

38.0

42.0

41.0

(48.0 DNC)

323.0

275.0

43rd

94/95

Ferenc Krizsa

HUN164

40.0

39.0

(48.0 DNC)

48.0 DNC

48.0 DNC

32.0

34.0

36.0

325.0

277.0

44th

94/95

Tolga Coskun

TUR748

(48.0 OCS)

45.0

41.0

37.0

39.0

43.0

36.0

45.0

334.0

286.0

45th

94/95

Krisztian Simor

HUN88

39.0

42.0

44.0

(48.0 OCS)

48.0 OCS

45.0

40.0

44.0

350.0

302.0

46th

94/95

Hiro Matsubara

JPN3

42.0

44.0

(48.0 DNC)

48.0 DNF

48.0 DNC

46.0

39.0

41.0

356.0

308.0

47th

94/95

Ali Selmani

ALG2

(48.0 OCS)

43.0

48.0 DNC

42.0

40.0

47.0

42.0

46.0

356.0

308.0

Girls

Sailed:8, Discards:1, To count:7, Entries:23, Scoring system:Appendix A

Rank

Division

HelmName

SailNo

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

Total

Nett

1st

94/95

Naomi Cohen

ISR7

1.0

1.0

4.0

(10.0)

1.0

10.0

2.0

2.0

31.0

21.0

2nd

94/95

Audrey Yong Pei Lin

SIN2

2.0

2.0

(8.0)

6.0

4.0

2.0

3.0

3.0

30.0

22.0

3rd

94/95

Veronica Fanciulli

ITA82

4.0

6.0

2.0

1.0

2.0

3.0

(7.0)

5.0

30.0

23.0

4th

94/95

Hanna Idziak

POL416

8.0

8.0

1.0

2.0

(9.0)

4.0

5.0

7.0

44.0

35.0

5th

94/95

Anastasya Valkevich

BLR737

(18.0)

3.0

9.0

5.0

7.0

5.0

1.0

10.0

58.0

40.0

6th

94/95

Amanda Ng Ling Kai

SIN4

9.0

(12.0)

5.0

11.0

5.0

1.0

4.0

8.0

55.0

43.0

7th

94/95

Hadas Zaga

ISR643

5.0

11.0

6.0

(12.0)

10.0

6.0

9.0

1.0

60.0

48.0

8th

94/95

Ka Kei Man

HKG37

7.0

10.0

10.0

3.0

6.0

7.0

10.0

(24.0 DSQ)

77.0

53.0

9th

94/95

Laurel Townsend

GBR739

6.0

4.0

(15.0)

14.0

12.0

9.0

6.0

6.0

72.0

57.0

10th

94/95

Wai Yan Ngai

HKG30

3.0

5.0

11.0

7.0

3.0

15.0

(20.0)

16.0

80.0

60.0

11th

94/95

Jade Rogers

GBR969

11.0

7.0

3.0

4.0

13.0

(18.0)

12.0

13.0

81.0

63.0

12th

94/95

Dar'ya Poplavska

UKR2

12.0

13.0

13.0

9.0

11.0

12.0

(16.0)

11.0

97.0

81.0

13th

94/95

Noelle Finch

GBR703

10.0

17.0

14.0

(24.0 OCS)

8.0

8.0

18.0

19.0

118.0

94.0

14th

94/95

Catherine Fogli

ITA1

14.0

(18.0)

12.0

13.0

14.0

16.0

11.0

18.0

116.0

98.0

15th

94/95

Karolina Lipinska

POL321

13.0

16.0

(20.0)

15.0

18.0

13.0

14.0

9.0

118.0

98.0

16th

94/95

Anastasia Lisyanskaya

RUS181

15.0

9.0

16.0

16.0

17.0

14.0

(19.0)

14.0

120.0

101.0

17th

94/95

Nina Zaranska

POL917

19.0

20.0

(24.0 DNC)

24.0 DNC

15.0

11.0

8.0

4.0

125.0

101.0

18th

94/95

Silvia Colombo

ITA93

17.0

21.0

7.0

8.0

16.0

17.0

(22.0)

21.0

129.0

107.0

19th

94/95

Vera Shkolnaya

BLR714

16.0

15.0

17.0

18.0

(20.0)

19.0

15.0

20.0

140.0

120.0

20th

94/95

Stefanie Schwarz

GER782

20.0

14.0

18.0

17.0

19.0

(22.0)

17.0

15.0

142.0

120.0

21st

94/95

Simla Cilingiroglu

TUR30

(23.0)

19.0

19.0

20.0

22.0

23.0

13.0

17.0

156.0

133.0

22nd

94/95

Marta Kowalska

POL318

21.0

(23.0)

21.0

19.0

21.0

20.0

21.0

12.0

158.0

135.0

23rd

94/95

Jennifer Bender

GER791

22.0

22.0

22.0

21.0

(23.0)

21.0

23.0

22.0

176.0

153.0

NEWS AS IT HAPPENED . . .

Final Chance to Claim YOG places!
Posted On:  10/04/2010 4:59:28 PM
Day 5 and the final chance to claim a place in the Youth Olympic Games in Singapore.  An earlier start was scheduled to maximise the opportunity of racing but light winds meant a long wait on the beach! Tension mounted, and the deadline for the last possible start of 15.00 approached.

Eventually, sailors were called on to the water, the wind was light, but hopefully enough for racing. But then, close to the starting procedure for race 8, the wind dropped to 4 knots - the boards were postponed on the water!

Finally, race 8 started for the boys on a course further from the shore and the girls started as the boys were on their second windward leg. Naomi Cohen ISR 7, lead the girls to the windward mark but it was Hadas Zaga, also from Israel, who shone at the end by winning race 8. The race had to be shortened for the girls as the wind dropped and there was no more time for further racing.

Mayan Rafic won the boys' race, Brit Kieran Martin got a fourth which was not enough to put him back at the top. Chun Leung Cheng's worst, and discarded performance this championship made no difference to his final third position.

The three girls on the podium are only separated by one point each - today's race meant delight for Naomi Cohen back in first and disappointment for Veronica Fanciulli now in third place. Audrey Yong Pei Lin takes home the silver.

That is it for this regatta! The race committee did a great job completing the maximum possible races in the conditions available.

Countries who have qualified for the Youth Olympic Games at this regatta:

Boys : ESP, ITA, NED
Girls: ITA, BLR, HKG

 
One more race and one change at the top
Posted On:  09/04/2010 6:35:53 PM
Once again the wind did not last long enough for more than one race.  The result produced no change at the top the girls fleet, with Veronica Fanciulli (ITA 82) holding on to top spot despite posting her worst race score of the series to date.

However, in the boys it was a different story with overnight leader Kieran Martin (GBR 926) exchanging positions with yesterday's runner up Mayan Rafic (ISR 900).

With one more day and another 3 races possible it is still a very open event regarding the final podium positions; and below the leaders there are 5 or 6 countries jostling for the 3 qualification places available for the Youth Olympic Games.

First possible start on day 5 is brought forward to 10.00hrs.

More gallery pics have been posted on the event website

What a difference day 3 makes!
Posted On:  08/04/2010 8:03:26 PM
Great Britain's Kieran Martin jumps for joy as he now sits at the top of the boys' leaderboard, one point ahead of Tuesday's leader Israeli Mayan Rafic.  Chun Leung Cheng from Hong Kong has dropped to third.

In the girls fleet Italian Veronica Fanciulli sits at the top, 4 points ahead of Audrey Yong Pei Lin.  Naomi Cohen has been knocked down to third.

The first discard has come into play after 6 races and made a big difference to places.

Wind was light at the beginning of the day but soon 8 knots was enough to get racing under way.  After the finish of the girls' race the Race Officer sent competitors to the beach to await improvement in dropping winds, but it was not to be so, just the one race each fleet.

The light wind suited Amanda Ng Ling Kai from Singapore who took the bullet in today's race, just ahead of fellow countryman Audrey, followed by Veronica. 

Kieran Martin is settling into this championship well as he took another bullet ahead of Mayan.  Vicente Castello from Spain put in a strong performance finishing in third.

Two days to go and all to play for!

More pictures have been uploaded to the event site.

Day 2 - all change!

Day 2 of the Civitavecchia Spring Trophy brought different sailing conditions and changes in the leaderboard at the close of racing. With 13-15 knots over the course area throughout the day, it was possible to start on time and to complete a full schedule of 3 races for both boys and girls.

In the Boys' division only Mayan Rafic (ISR 900) was able to hold on to a podium position, but he dropped to 3rd overall.  However, he lost first place only on a tie-breaker, with both Chun Leung Cheng (HKG 16) and Kieran Martin (GBR 926) - first and second respectively; also finishing the day on 15 points!

Star sailor of the day is tied between Kieran and Kiran Badloe (NED 194) , the Dutch sailor finishing with 2 first in races 3 & 4, and winning race 3 by a big margin.

In the Girls division Naomi Cohen (ISR 7) held on to her overnight lead 10th in race 4.  Rewarded for her equally consistant performance, overall, was Veronica Fanciulli (ITA 82) - today's star perfomer in the girls.  Moving up into 3rd place overall was Audrey Yong Pei Lin (SIN 2).

Nobody can afford to relax in either fleet with so many capable performers in the chasing pack.

Day One
Posted On:  06/04/2010 4:43:11 PM
Results are in after two races.  Russian Artem Murashev and Mayan Rafic from Israel have a first and second each while Italian Daniele Benedetti sits in third with two fourth places in the boys' fleet.  Israeli Naomi Cohen heads the girls' leaderboard with two bullets, Audrey Yong Pei Lin from Singapore took two second place results. 

Posted On:  05/04/2010 9:53:18 AM
Registration is under way today - over 70 competitors from 18 countries will compete in this Spring Trophy - the final qualification regatta for the Youth Olympic Games.

View the gallery on the event website

View Entry List

Notice of Race

 

website content © International Windsurfing Association, design by AWNet Limited © Christopher Gibson